museum-digital
CTRL + Y
uk
Сумський обласний краєзнавчий музей Археологія [А-4048]
«Брязкальце» у вигляді колиски з немовлям. І ст. н.е. Пантікапей. (Сумський обласний краєзнавчий музей CC BY-NC-SA)
Походження/Права: Сумський обласний краєзнавчий музей / Ігор Ройченко (CC BY-NC-SA)
1 / 8 Попередні<- Далі->

«Брязкальце» у вигляді колиски з немовлям. І ст. н.е. Пантікапей.

Цитувати цю сторінку Докладніше про це зібрання (документ) (PDF) Канонічна версія (запис) Розрахувати відстань до вашого поточного місцезнаходження Додати до порівняння Графічний вигляд

Опис

«Брязкальце» у вигляді колиски з немовлям. І ст. н.е. Пантікапей.
Всередину таких виробів поміщали круглу глиняну кульку для створення шуму, тому їх називають брязкальцями. Зазвичай на таких брязкальцях зображували Еротів, а самі знахідки походять із могил, тому припускають ритуальне значення цих брязкалець для вшанування божественного немовляти.
Брязкальце являє собою пустотілу фігуру овальної форми, що нагадує ложе. Форма ложа з виступами подібна не лише на колиску, а й на труну. У ложі лежить малюк. Палець в роті – традиційний жест для зображення божественних немовлят, саме так найчастіше зображали еллінізованого Гарпократа. Немовля на цьому брязкальці має обʼємний вінок на голові, з яким зазвичай зображали учасників культу Діоніса і самого Діоніса. В нечіткому рельєфі видно виступи тенії, що перевиває цей вінок над лобом. Можливо, зображено немовля-Діоніса, в культі якого використовувалися брязкальця, як свідчать письмові джерела.
Теракота була виготовлена у спеціальній формі, частково має покриття подібне до лаку, вгорі на висоті 0,9 см. є округлий отвір (розміром 0,3х0,4 см.) для підвішування. На зворотному боці фігурки є номери «К 654» і «Вх 106». Останній номер повторюється у середині фігурка, що є пустотілою.
Належить до колекції теракот, що нараховує 8 предметів.
Наукову атрибуцію колекції здійснила к.і.н. с.н.с. ІА НАН України Тетяна Шевченко.

Матеріал/Техніка

глина білого кольору/кустарне виготовлення (основа – виготовлена у спеціальній формі, випалювання).

Розміри

висота фігурки – 13,5 см.; ширина фігурки – 8,0 см.; глубина фігурки – 4,9 см.; товщина фігурки – 0,3–0,8 см.

Сумський обласний краєзнавчий музей

Об'єкти з: Сумський обласний краєзнавчий музей

У 1920 році в місті Суми був заснований художньо-історичний округовий музей, на базі колекції якого у січні 1939 року створений обласний краєзнавчий...

[Стан інформації: ]

Примітки щодо використання та цитування

Наведена тут текстова інформація може використовуватися безкоштовно з некомерційною метою за умови вказівки джерела. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Будь ласка, вказуйте як джерело не тільки інтернет-представництво, а й назву музею. Права на зображення вказані під великими зображеннями (які доступні під час натискання на маленькі зображення). Якщо не вказано нічого іншого, діють ті самі правила, як і до текстової інформації. Будь-яке комерційне використання тексту чи зображення потребує узгодження з музеєм.