museum-digital
CTRL + Y
en
Angyalföldi Helytörténeti Gyűjtemény Fotótár [AHGY_FT_88.163.65.]
Rézhenger Művek (Angyalföldi Helytörténeti Gyűjtemény CC BY-NC-SA)
Provenance/Rights: Angyalföldi Helytörténeti Gyűjtemény (CC BY-NC-SA)
1 / 3 Previous<- Next->

Rézhenger Művek

Cite this page Data sheet (PDF) Canonical version (record) Calculate distance to your current location Mark for comparison Graph view

Description

A vállalatot 1893-ban, Chaudior Gusztáv alapította, 1905-ben alakult részvénytársasággá Magyar Rézhengerművek néven. Lokomotív-tűzszekrényeket, bronzhuzalokat és drótokat állítottak elő.

Az első világháború idején rézfilléreket gyártottak, ezért az agyalföldiek körében "Fillérgyár" néven is közismert volt. Emellett a háború alatt tüzérségi lövedékekhez ágyúlövedék-vezető gyűrűket is gyártottak.
1928-ban a Csepeli WM céggel karöltve csak huzalgyártásra álltak rá, de a második világháború idején újra a haditermelés szolgálatába álltak, lövedékhüvelyeke gyártásával.

A háború lezárultával újra a huzalgyártás lett a fő profilja az üzemnek, hozzájárulva ezzel Budapest közvilágításának helyreállításához.
A gyár az 1970-es évek közepéig üzemelt, feladatát a Csepel Vas- és Fémművek vette át. Épületét lebontották, helyén a Vizafogó lakótelep házai állnak.

Material/Technique

Papír / fekete-fehér

Measurements

18 x 24 cm

Literature

  • HNF XIII. kerületi bizottsága (1985): Angyalföldi ABC. Budapest
Map
Angyalföldi Helytörténeti Gyűjtemény

Object from: Angyalföldi Helytörténeti Gyűjtemény

Talán nem vagyunk elfogultak, ha azt állítjuk, a XIII. kerület különleges, sokszínű szelete Budapestnek. A mi „Tizenhármunk” olyan városrész, ahol...

[Last update: ]

Usage and citation

The textual information presented here is free for non-commercial usage if the source is named. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Please name as source not only the internet representation but also the name of the museum.
Rights for the images are shown below the large images (which are accessible by clicking on the smaller images). If nothing different is mentioned there the same regulation as for textual information applies.
Any commercial usage of text or image demands communication with the museum.