museum-digital
STRG + Y
de
Angyalföldi Helytörténeti Gyűjtemény Fotótár [AHGY_FT_92.27.1.]
"Sagatind" (Angyalföldi Helytörténeti Gyűjtemény CC BY-NC-SA)
Herkunft/Rechte: Angyalföldi Helytörténeti Gyűjtemény (CC BY-NC-SA)
1 / 3 Vorheriges<- Nächstes->

Magyar Hajó- és Darugyár

Zitieren Datenblatt (PDF) Originalversion (Datensatz) Entfernung berechnen Zum Vergleich vormerken Graphenansicht

Beschreibung

A "Sagatind" és a "Sagaholm" vízre bocsátása, norvég megrendelésre.

Az 1800-as években az Óbudai Hajógyár gépészkovácsa, Hartmann József az újpesti kikötőszigeten egymás után több hajógyárat is létesített, melyekben vastestű uszályok, folyami és tengerjáró hajók gyártása zajlott. A gyárak egyik válságból a másikba, ezáltal egyik kézből a másikba vándoroltak.
1890-ben az újpesti öbölben két jelentős üzem működött, a Danubius Hajó- és Gépgyár Rt., valamint a Schoenichen-Hartmann Egyesült Gép-, Hajó, és Kazángyár. 1896-ban a Magyar Általános Hitelbank a két vállalatot Egyesült Danubius-Schoenichen-Hartmann Hajógyár Rt. néven egyesítette.

A gyár a századfordulóra nagyüzemi technológiával működő vállalattá vált. Megszerezte a monarchia flottaépítési megrendeléseinek egy részét, majd a hadihajó-építés növekedésének következtében, 1911-ben fúzióra lépett a Ganz és Társa céggel. Így jött létre Magyarország mamutvállalata , a Ganz és Társa-Danubius Gép-, Vagon- és Hajógyár Rt.

Az 1920-as évek után egy újabb mélypont következett a hajógyártásban, de az 1930/1940-es években megkezdődött a Duna-tengerjáró és a tengerjáró hajók építése. 1945-ben a Vörös Hadsereg számára termeltek.

1948-ban a gyár állami tulajdonba került, amikor is a hajógyár és a daru- és kazángyár különvált. A hajógyár Georghiu Dej, a román kommunista párt vezetőjének nevét vette fel.

1962-ben megalakult a Magyar Hajó- és Darugyár, mely az ország legjelentősebb vállalata lett, Ganz márkákú termékeit világszerte ismerték.

Material/Technik

Papír / fekete-fehér

Maße

19 x 13 cm

Angyalföldi Helytörténeti Gyűjtemény

Objekt aus: Angyalföldi Helytörténeti Gyűjtemény

Talán nem vagyunk elfogultak, ha azt állítjuk, a XIII. kerület különleges, sokszínű szelete Budapestnek. A mi „Tizenhármunk” olyan városrész, ahol...

[Stand der Information: ]

Hinweise zur Nutzung und zum Zitieren

Die Text-Informationen dieser Seite sind für die nicht-kommerzielle Nutzung bei Angabe der Quelle frei verfügbar (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Als Quellenangabe nennen Sie bitte neben der Internet-Adresse unbedingt auch den Namen des Museums und den Namen der Textautorin bzw. des Textautors, soweit diese ausdrücklich angegeben sind. Die Rechte für die Abbildungen des Objektes werden unterhalb der großen Ansichten (die über ein Anklicken der kleineren Ansichten erreichbar werden) angezeigt. Sofern dort nichts anderes angegeben ist, gilt für die Nutzung das gerade Gesagte. Auch bei der Verwendung der Bild-Informationen sind unbedingt der Name des Museums und der Name des Fotografen bzw. der Fotografin zu nennen.
Jede Form der kommerziellen Nutzung von Text- oder Bildinformationen bedarf der Rücksprache mit dem Museum.