museum-digital
CTRL + Y
en
Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова Олеографії, Літографії [OЛ - 1342/18 Вст.31204]
«Дари в Чигирині 1649 р,з добірки літографій “Малюнки Тараса Шевченка” (Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова CC BY-NC-SA)
Provenance/Rights: Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова / Сошніков Ігор Андрійович (CC BY-NC-SA)
1 / 2 Previous<- Next->

«Дари в Чигрині 1649 р.", з добірки літографій “Малюнки Тараса Шевченка”

Cite this page Data sheet (PDF) Canonical version (record) Calculate distance to your current location Mark for comparison Graph view

Description

Літографія на білому аркуші з широкими полями, однобічна. У центрі розташована ілюстрація малюнка Тараса Григоровича Шевченка «Дари в Чигрині 1649 р.». На малюнку зображені палати Богдана Хмельницького. На передньому плані - стіл з щедрими дарами турецького султана, серед яких виділяється порфіра з хутром горностая, булава та шабля, а також жупан, накинутий на плечі посла Царьграда, що стоїть біля столу праворуч. Ліворуч столу, найближче до внутрішніх покоїв гетьмана, весь освітлений сонцем з другої кімнати, сидить у високому кріслі сивий боярин - посол Московії, а праворуч попід стіною - посол Польщі. Розкішність дарів контрастує з обстановкою кімнат гетьмана. На передній стіні палат картина "Казак Мамай", а на правій - зображення Миколи Чудотворця, підлога вкрита орнаментованими килимами.
Постаті послів доволі красномовні. Так, турецький посол виглядає похмуро, що свідчить про те, що сподівань на успіх він не має. Фігура польського посла на дві третини затемнена постаттю турка; після воєнних подій 1648-1649 рр. він не розраховує на владний результат своєї місії. Посол Московського царства спокійний і впевнений. Ймовірно, він переконаний у своєму успіху, якщо навіть не зараз, то пізніше. Ліворуч на малюнку - вхід до другої, яскраво освітленої сонцем кімнати, біля якого стоять на сторожі два озброєні козаки, а в самій кімнаті зібралися члени Ради, чекаючи виходу Богдана Хмельницького. Вся атмосфера малюнка проникнута відчуттям очікування і певного смутку.

У правому нижньому куті порядковий номер літографії у добірці: римська цифра “XllІ”.

Зі зворотного боку літографії – інвентарні номери, нанесені чорною тушшю, чорною пастою від кулькової ручки та графітовим олівцем.

Material/Technique

Папір /друк чорно-білий

Map
Commissioned Commissioned
1911
Друкарня "Сириус"
Leningrad
[Relation to time] [Relation to time]
1911
1910 1916
Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова

Object from: Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова

Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова — один з найбільших музеїв України з давньою історією, провідний культурний центр Слобожанщини та...

[Last update: ]

Usage and citation

The textual information presented here is free for non-commercial usage if the source is named. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Please name as source not only the internet representation but also the name of the museum.
Rights for the images are shown below the large images (which are accessible by clicking on the smaller images). If nothing different is mentioned there the same regulation as for textual information applies.
Any commercial usage of text or image demands communication with the museum.