museum-digital
CTRL + Y
en
Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова Олеографії, Літографії [OЛ-1342/4 Вст.31204]
«Богданова церква у Суботові»,з добірки літографій “Малюнки Тараса Шевченка” (Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова CC BY-NC-SA)
Provenance/Rights: Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова / Сошніков Ігор Андрійович (CC BY-NC-SA)
1 / 2 Previous<- Next->

«Богданова церква у Суботові», з добірки літографій “Малюнки Тараса Шевченка”

Cite this page Data sheet (PDF) Canonical version (record) Calculate distance to your current location Mark for comparison Graph view

Description

Літографія на білому аркуші з широкими полями, однобічна. У центрі розташована ілюстрація картини Тараса Григоровича Шевченка – «Богданова церква у Суботові». У центрі села на підвищеному місці знаходиться кам’яна Іллінська церква, збудована Богданом Хмельницьким в 1651-1653 рр. як родова усипальниця. Церква збудована в стилі раннього українського бароко, має оборонні риси. Складена з каміння і цегли, однонавова, з гранчастою шестистінною апсидою. Накрита двосхилим дахом із заломом. Кути фасадів закріплені пілястами, в стінах – невеликі вікна в глибоких амбразурах і уступчасті ніші. Фасад увінчує розкрепований карниз, фриз і підфризовий валик. По центру фронтон розділений пілястрою, в першому ярусі розміщені декоративні ніші, у другому – ключевидні бійниці в амбразурах. Хори підтримуються аркадою на двох опорних квадратних у перетині стовпах, і розкриваються в наву другим ярусом аркади. Від часу не лише деревяні частини церкви почали руйнуватися, але й кам’яне склепіння дало поперечні тріщини.
Спокушені переказами про те, що перед смертю гетьман закопав там великі скарби, російські можновладці спорядили до Суботова експедицію, яка перерила все село, поруйнувала гетьманські льохи, потривожила козацькі кістки. Але ніякого золота так і не знайшла.
В такому непривабливому стані її й зобразив Шевченко.
На ілюстрації зліва внизу читається напис рукою Шевченка: "Богданова церковъ / у Суботови". 

У правому нижньому куті порядковий номер літографії у добірці: “XVll”

Зі зворотного боку літографії – інвентарні номери, нанесені чорною тушшю, чорною пастою від кулькової ручки та графітовим олівцем.

Material/Technique

Папір, графітовий олівець, туш / Малюнок

Map
Commissioned Commissioned
1911
Друкарня "Сириус"
Leningrad
[Relation to time] [Relation to time]
1911
1910 1916
Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова

Object from: Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова

Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова — один з найбільших музеїв України з давньою історією, провідний культурний центр Слобожанщини та...

[Last update: ]

Usage and citation

The textual information presented here is free for non-commercial usage if the source is named. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Please name as source not only the internet representation but also the name of the museum.
Rights for the images are shown below the large images (which are accessible by clicking on the smaller images). If nothing different is mentioned there the same regulation as for textual information applies.
Any commercial usage of text or image demands communication with the museum.