museum-digital
CTRL + Y
hu
Kallós Zoltán Néprajzi Gyűjtemény Kerámiagyűjtemény [2015.08.22]
Bokály (Kallós Zoltán Alapítvány CC BY-NC-SA)
Fotó tulajdonos/ jogkezelő: Kallós Zoltán Alapítvány (CC BY-NC-SA)
1 / 8 Előző<- Következő->

Bokály

Az oldal idézése ... további információ erről a gyűjteményről (dokumentum) (PDF) Kanonikus változat Távolság kiszámítása az aktuális helytől Kijelölés összehasonlításra Gráf nézet

Leírás

Kallós Zoltán elmondásából tudjuk, hogy ez a darab vásárlás útján került múzeumunka és Déváról származik.
A bokály szó az itáliai származású ’kancsó’ értelmű bocal szóból származik. (Néprajzi lexikon)
A bokály eredetileg borosedény volt, díszessége is ezzel magyarázható. Bokályok sora függött mind Kalotaszegen, mind Székelyföldön a szoba sarkában lévő fogasokon, az asztal fölött, a ház legrangosabb helyén. A karcsú formát már a múlt század végén megkedvelték a városiműgyűjtők, és a múzeumi gyűjteményekbe is nagyszámú bokály került.
A bokály felületét rendszerint több mezőre osztották, középütt keskeny elválasztócsík van, alul-felül pedig ismétlődik a minta. Mintakincsük igen gazdag, de kedveltek az állatti (madarak, szarvas) és a növényi motívumok (cserelapi, virágok) is.
Régiesebb színek a díszítésben a sárga, zöld és a sötétbarna. A székely bokályok jellegzetessége, hogy a vörös szín hiányzik diszítésükből. A kék színek megjelenéséből és gyakoriságából pedig a nyugati hatásokra következtethetünk, amelyek az erdélyi magyar fazekasokat érték. (Kresz- Kövér: Magyar népi cserépedények)

Anyag/ Technika

Agyag, máz/korongolás, mázazás, írókás festés

Méretek

M: 24 cm; Sz: 11 cm; Talpátmérő: 5,8 cm; Szájátmérő: 7,3 cm

Térkép
Gyűjtés Gyűjtés
1901
Kallós Zoltán (néprajzkutató)
Déva
[Időbeli vonatkozás] [Időbeli vonatkozás]
1901
1900 2024
Kallós Zoltán Néprajzi Gyűjtemény

Tárgy itt található: Kallós Zoltán Néprajzi Gyűjtemény

A Kallós Zoltán Alapítvány gondozásában Válaszúton működő Kallós Zoltán Néprajzi Gyűjtemény létrehozása az 1990-es évekre tehető. Az intézmény és...

[Rekord frissítve: ]

Továbbfelhasználással, idézéssel kapcsolatos információk

Az ezen a weblapon található szöveges információk nem kereskedelmi célú felhasználás számára a Creative Cammons 3.0 licence szerint (Nevezd meg! - Ne add el! - Így add tovább! (CC BY-NC-SA 3.0) szabadon felhasználhatók. A felhasznált szöveges információk forrásaként kérjük, a webes elérhetőség mellett mindenképpen adja meg a tartalomszolgáltató múzeum, köz- vagy magángyűjtemény nevét is. A képi ábrázolásokra (fotókra) vonatkozó szerzői jogi szabályozások a nagy méretben megjelenített képek alatt találhatók (a képek nagy méretben a nézőképekre kattintva jeleníthetők meg). Amennyiben a nagy méretű képek alatt, a jogtulajdonos nevének megadásán túl nincs egyéb szabályozás, a képek nem kereskedelmi célú felhasználására is a Creative Cammons 3.0 licence érvényes. Kérjük, a múzeum, illetve a köz- vagy magángyűjtemény nevét, valamint a jogtulajdonos nevét (amennyiben az a múzeum nevétől eltérő) a publikációban minden esetben feltüntetni. A képi és szöveges tartalmak bármilyen kereskedelmi célú felhasználása kizárólag a közzétételért felelős múzeum, illetve köz- vagy magángyűjtemény engedélyével lehetséges.