museum-digital
CTRL + Y
en
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum Plakáttár (KP) [KP_ 2019. 16.1.]
Magyar Hirdető plakát (Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum CC BY-NC-SA)
Provenance/Rights: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum (CC BY-NC-SA)
1 / 1 Previous<- Next->

Magyar Hirdető plakát

Contact Cite this page Data sheet (PDF) Canonical version (record) Calculate distance to your current location Mark for comparison Graph view

Description

Magyar Hirdető plakát különböző tevékenységek felsorolásával.
Színes grafikus plakát, Mahir kinagyított logóival, a betű-harsonákkal.
Terv: feltehetően: PAPP GÁBOR

A Magyar Hirdető és a magyar reklámélet negyven éve (1948-1989)

A 19-20. század fordulóján a főváros vezetői jogszabályban rendezték az utcai berendezések létesítésének lehetőségeit, módjait. 1911-ben létrejött a városszépítő érdekekre is figyelő Budapest Székesfővárosi Hirdető Vállalat, amit követően a hazai reklámélet rohamos fejlődésnek indult. Hirdetőoszlopok százai, hirdetőtáblák ezrei, transzparensek, reklámpadok, világító reklámpajzsok voltak a következő évtizedekben bekövetkezett fejlődés jelei.
1948-ban erre az alapra épülve, s az általános centralizáció jegyében hozták létre az országos hatáskörű Állami Hirdető Nemzeti Vállalatot, amely főként politikai plakátok kihelyezésével, valamint közterületi reklámokkal és sajtóhirdetésekkel foglalkozott.

A vállalat 1956-ban kapta a Magyar Hirdető (Mahir) nevet, s tevékenységét fokozatosan kiterjesztették a reklámtervezésre és- kutatásra, a különböző hirdetési akciók és az egyes reklámeszközök (plakátok, prospektusok, egyéb propagandanyomtatványok, reklámfilmek) kivitelezésére, valamint a hirdetéseknek a sajtó és a rádió, majd a televízió útján történő terjesztésére. Feladatkörébe került ezen túlmenően a kiállítástervezés, -szervezés, kivitelezés, ajándéktárgyak készíttetése, valamint a sajtófigyelés bel- és külföldi lapokból, tévé- ás rádióadásokból. A 19 megyeközpontban igazgatóságokat és kirendeltségeket tartott fenn.

A Mahir tevékenysége ékes bizonyítéka annak, hogy a korszerű reklámtevékenység már az 1968-as új gazdaságirányítási rendszer bevezetése előtt is elindult hazánkban. A Magyar Hirdető a létrejöttét követő néhány év alatt a hirdetési lehetőségek széles skáláját tárta fel. Szervezeti keretei között egyesítette magában a régi gyakorlat értékes elemeit, a hirdetés hagyományos eszközeit és a legújabb, legmodernebb audiovizuális reklámeszközöket.
Az államosítás utáni esztendőkben a rekláméletben számos jelentős esemény történt, annak ellenére, hogy az ötvenes évek szerényebb árukínálata csendesebb, mértéktartóbb reklámozást kívánt. Már a kezdeti időkben is vállalkozott a vállalat országos akciókra, hiszen már az államosításkor az egész országot átfogó megyei hálózatot épített ki. Politikai, gazdasági és nevelési célkitűzések egyaránt szerepeltek ezekben az akciókban.
Az első nagy és rendkívül eredményes kereskedelmi akció a Salvus víz reklámjához kapcsolódott.

Material/Technique

Papír / színes nyomat

Measurements

82,3x56,7 cm

Links / Documents

Map
Published Published
1969
Magyar Hirdető
Budapest
Printed Printed
1969
Magyar Hirdető / Offset nyomda
Budapest
1968 1971
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

Object from: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum országos szakmúzeum, melynek gyűjtőköre kiterjed a hazai kereskedelem (kis- és nagykereskedelem,...

Contact the institution

[Last update: ]

Usage and citation

The textual information presented here is free for non-commercial usage if the source is named. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Please name as source not only the internet representation but also the name of the museum.
Rights for the images are shown below the large images (which are accessible by clicking on the smaller images). If nothing different is mentioned there the same regulation as for textual information applies.
Any commercial usage of text or image demands communication with the museum.