museum-digital
CTRL + Y
en
Postamúzeum Távbeszélő-történeti gyűjtemény (T16) [POM_T16_2015.1.1.]
30-M Tábori telefonkészülék (Postamúzeum CC BY-NC-SA)
Provenance/Rights: Postamúzeum (CC BY-NC-SA)
1 / 1 Previous<- Next->

30 M. Tábori telefonkészülék

Contact Cite this page Data sheet (PDF) Canonical version (record) Calculate distance to your current location Mark for comparison Graph view

Description

30 M. egységes távbeszélő készülék a megfelelő kiegészítő berendezéseivel, LB és CB üzemmódra. A zengőjeles alapkészüléket ki lehetett egészíteni egy 30 M. csengőjeles (induktoros) pótkészülékkel, amely az alapkészülékkel összekötve egyesített csengő és zengőjeles üzemmódban, önálló helyi telepes LB, továbbá önálló központi telepes CB, illetve önálló automata üzemmódban is használható volt (30 M. számtárcsával). A készülék, csakúgy mint a 7 M. keményfa (tölgy) házba került beépítésre. Speciális nyitószerkezetet, valamint sárgaréz (később alumínium) sarokvédőket kapott. Kizárólag a Standard Villamossági Rt. készítette. Cserélhető mikrofonbetétje speciális, ún. 'Solid Cap' segédmembrános mikrofon.

Material/Technique

Fa, fém /

Measurements

HxSzxM: 285x104x197 mm

Detailed description

A postaszabványú készülékektől jelentősen eltérnek az úgynevezett „katonai” készülékek. Az eltérések főleg az alkalmazás körülményeiből adódnak. A katonai távbeszélő-készülékeket zárt dobozokban, csepegő víz ellen védve, minden „cirádától” mentesen, kezdetben fa-, később fém-, illetve műanyag dobozokban helyezték el. Külön gondot fordítottak a vezeték bevezetésére, annak gyors rögzíthetőségére. Fokozatosan csökkent a készülékek tömege, külsejük egyszerűsödött, többféle hordozó alkalmatosságot építettek rá, például hordhevedert, fogantyút. Később a katonai készülékeket rádiók távvezérlésére is alkalmassá tették. 30-M egységes távbeszélő-készülék: Frekvenciaátvitel: 0,3-2,4 kHz. Üzemmódjai: helyi és központi telepes vonalra csatlakoztatható. Kivitelezése: sarkain fémmel védett fadobozba építve, nyakba akasztható. Jelzőrendszere: zengőhívásos és csengőjeles. Hívóműve: rezgő szerkezet vagy induktor. Mikrofon: 30. M szénmikrofon. Hallgató: kettős fejhallgató és dobozhallgató. Táplálása: kettős szárazelemmel. Hatótávolsága: 4 N csillapításig. Kiszolgálás: 1 fő távbeszélő-ügyeletes. Szállítása: nyakba akasztható hordhevederrel. Telepítési ideje: 1 perc. Tömege: alapkészülék: 5 kg; pótszekrény: 3,6 kg. A távbeszélő-készülék zengőjellel és csengőjellel működött. Helyi telepes és központi telepes távbeszélőközponthoz csatlakoztathatták. Automata postai vonalat is ki tudott szolgálni, ha számtárcsával egészítették ki. Két fő egységből állt: a 30 mintájú alapkészülékből, amely csak zengőjeles üzemet tett lehetővé, és a 30 mintájú csengőjeles (induktoros) pótszekrényből. Az alapkészülék csak helyi telepes rendszerben működött, és csak olyan készülékekkel tudott együttdolgozni, amelyek szintén zengőjellel működtek. A további üzemmódokat és az induktoros hívást, valamint a csengővel történő jelzést a pótszekrény biztosította. Fő részei: kézikészülék (mikrofon, hallgató és beszélőváltó), kettős fejhallgató, billentyű, villámvédő szénpárok, földelőlemez. A zengőjeles hívást egy teleppel táplált önmegszakító szerkezet tette lehetővé, melyet egy indukciós tekercs és egy vasmag egészített ki. A híváskezdeményezést egy billentyű szolgáltatta, amellyel a rezgő áramkörét zárták. Mindkét készüléket kettős Dura elemmel táplálták (2x1,5 V), kettős vezetéken, vagy egy vezetéken földvisszavezetéssel csatlakozott a központokhoz és a másik készülékhez.

Map
Created Created
1930
Standard Villamossági RT., Bp.
Hungary
Was used Was used
1930
Katonaság
1929 1932
Postamúzeum

Object from: Postamúzeum

Az 1885-1890 között alapított postamúzeumi gyűjtemény első állandó kiállítóhelyét 1955-ben nyitotta meg a budai postapalota toronyszobáiban. A...

Contact the institution

[Last update: ]

Usage and citation

The textual information presented here is free for non-commercial usage if the source is named. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Please name as source not only the internet representation but also the name of the museum.
Rights for the images are shown below the large images (which are accessible by clicking on the smaller images). If nothing different is mentioned there the same regulation as for textual information applies.
Any commercial usage of text or image demands communication with the museum.