museum-digital
CTRL + Y
en
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum Vendéglátóipar-történeti fotógyűjtemény1 (VF) Vendéglátóipar-történeti fotótár (VF) [VF_32_280_08]
Egykori MKVM vendéglátóipari kiállítás Budapest 1983. (Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum CC BY-NC-ND)
Provenance/Rights: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum (CC BY-NC-ND)
1 / 1 Previous<- Next->

Egykori MKVM vendéglátóipari kiállítás Budapest 1983.

Contact Cite this page Data sheet (PDF) Canonical version (record) Calculate distance to your current location Mark for comparison Graph view

Description

A képen a Hazai Cukrászipar Történeti Gyűjtemény által Dobos C. József cukrászmester születésének 115. évfordulója alkalmából állított emléktábla látható.
Ma (2015-ben), már csak a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban tekinthető meg.
Dobos C. József szakácsdinasztia sarjaként az Andrássy-családnál tanulta ki mestersége alapjait. 1878-ban saját csemegeüzletet nyitott a budapesti Kecskeméti utca 12. száma alatt, az emléktábla a szemben lévő épületen volt.
1884-ben alkotta meg és 1885-ben az Országos Kiállításon mutatta be saját süteménykreációját a dobostortát, ami rögtön osztatlan sikert aratott. Pavilonja népszerű megálló volt a kiállítás forgatagában, akárcsak később 1896-os Ezredéves Kiállításon. Az újítás lényege, hogy vajkrémet használt a korban elterjedt főzött krémek helyett, ezenkívül a torta megjelenése is formabontóan elegánsra sikeredett. Megalkotásával egyik célja az volt, hogy a kor megbízhatatlan hűtési technikájával is hosszú ideig eltartható és élvezettel fogyasztható édességet hozzon létre.
Nemcsak kitűnő szakács és cukrász volt, hanem remek szakíró is, talán legismertebb gasztronómiai műve a Magyar-francia szakácskönyv 1881-ben jelent meg, mely azóta is igazodási pontnak számít a cukrász és szakács szakmában.
1906-ban adta fel üzletét és adta át a torta receptjét az Ipartestületnek. Nyugalomba vonulása nem lett sikertörténet, hadikölcsönbe fektetett vagyona elenyészett és szerény körülmények között élt 1924-ben bekövetkezett haláláig.
További megnevezés: A magyar cukrászipar története című állandó kiállítás 1982-1996.

Material/Technique

Papír / fekete-fehér

Measurements

9 x 14 cm

Image taken Image taken
1982
Fortuna utca 4. (Budapest, 1. kerület)
[Relation to time] [Relation to time]
1982
1981 1998
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

Object from: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum országos szakmúzeum, melynek gyűjtőköre kiterjed a hazai kereskedelem (kis- és nagykereskedelem,...

Contact the institution

[Last update: ]

Usage and citation

The textual information presented here is free for non-commercial usage if the source is named. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Please name as source not only the internet representation but also the name of the museum.
Rights for the images are shown below the large images (which are accessible by clicking on the smaller images). If nothing different is mentioned there the same regulation as for textual information applies.
Any commercial usage of text or image demands communication with the museum.