museum-digital
CTRL + Y
en
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum Plakáttár (KP) [KP_2012.25.1.]
Csemege naptár plakát (Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum CC BY-NC-SA)
Provenance/Rights: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum (CC BY-NC-SA)
1 / 1 Previous<- Next->

Csemege naptár plakát

Contact Cite this page Data sheet (PDF) Canonical version (record) Calculate distance to your current location Mark for comparison Graph view

Description

A Csemege üzlethálózatot népszerűsítő naptár plakát, amelyiken egy rózsaszín ruhás szőke nő tartja a vállán a csemegekosarat szimbolizáló, papírból kivágott csemege feliratot. A kelléket maga az alkotó, Tóth József Füles készítette.

A Csemege Kereskedelmi Vállalat elődjét 1952-ben alapították és egészen rendszerváltásig működött, az után eladták a Julius Meinl cégnek.

A hetvenes évek második felétől és különösen a nyolcvanas években a korábbiakhoz képest már túlnyomórészt a grafikai megoldásokat mellőző fotóplakátok hirdették az olyan népgazdasági-népegészségügyi szempontból fontos termékeket is, mint például a tej, sajt, vaj, vagy a népszerű márkákat, mint például a Traubisoda és az általános üzleteket, mint például Csemege-bolt.

A Csemege plakát alkotója: Tóth József Füles, a hetvenes évek végének, a nyolcvanas éveknek népszerű reklámfotósa, a fotóplakát kiemelkedő képviselője. Az általa komponált plakátokon általában asszociációkat keltő tárgyakat, fogalmakat kötött össze, azzal a céllal, hogy a néző számára a felismerés élménye világítsa meg a csattanós és humoros reklámüzenetet. Minden egyes munkáját ötletesség, szellemesség jellemzi.

Részben Tóth József Fülesnek is köszönhető, hogy a korszak hirdetésein a reklámmondanivaló közvetítésének fontos eszközévé vált a humor, a blikkfang, továbbá a jó szlogen, illetve a márkát hirdető fülbemászó versike.

A nyolcvanas évek plakátkészítésének "receptkönyvében" a humor mellett szinte kötelezően elvárt reklámelem volt: a NŐ.

Nem véletlenül született az alábbi, nem kevés éllel megfogalmazott reklámrecept a nyolcvanas évekből:
„Végy egy szexis nőt. Ha kevés, akkor sokat. Minél gyengébb a reklámozandó áru, annál többet. Nyomj a kezébe gusztusos árut, keverd meg az egészet egy jó kamerával. Pácold kis humorral, fűszerezd rafinált fény-és hanghatásokkal. Tálald minél csillogóbb, esetleg meghökkentő, bizarr környezetben.” – olvasható a
Propaganda, reklám című folyóirat lapjain (1983/3).

Material/Technique

Papír, színes nyomat

Measurements

64x96

Literature

  • Török Róbert, szerk. (2011): Volt egyszer egy Csemege. Budapest
Map
Image taken Image taken
1981
Tóth József
Budapest
Issued Issued
1981
Csemege Kereskedelmi Vállalat
Printed Printed
1981
Offset Játékkártyagyár és Nyomda (Budapest)
Budapest
1980 1983
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

Object from: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum országos szakmúzeum, melynek gyűjtőköre kiterjed a hazai kereskedelem (kis- és nagykereskedelem,...

Contact the institution

[Last update: ]

Usage and citation

The textual information presented here is free for non-commercial usage if the source is named. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Please name as source not only the internet representation but also the name of the museum.
Rights for the images are shown below the large images (which are accessible by clicking on the smaller images). If nothing different is mentioned there the same regulation as for textual information applies.
Any commercial usage of text or image demands communication with the museum.