museum-digital
CTRL + Y
en
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum [J059]
Kiváló Áruk Fóruma embléma (Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum CC BY-NC-SA)
Provenance/Rights: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum / Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum (Nagy Géza) (CC BY-NC-SA)
1 / 1 Previous<- Next->

Kiváló Áruk Fóruma embléma

Cite this page Data sheet (PDF) Canonical version (record) Calculate distance to your current location Mark for comparison Graph view

Description

Kiváló Áruk Fóruma embléma


Az 1967-ben létrehozott Kiváló Áruk Fóruma védjegy célja a minőségi kritériumoknak megfelelő áruk megkülönböztetése a mások által termelt és értékesített áruktól. Önmagában is reklámhatást fejt ki, hiszen a figyelemfelkeltés eszköze. A „megkülönböztető” minőségi jel garanciát nyújt a termelőknek és a fogyasztóknak egyaránt, hiszen a KERMI folyamatosan ellenőrizte az e jellel ellátott termékek minőségét. A védjegy és a márkát helyettesítő „kiváló minőségi jel” a vállalati üzletpolitika fontos eleme.

A hetvenes évekig, de még a következő évtizedben is a megkülönböztető jelek jelentős része háromszög volt, mintha így fogalmazták volna meg a védjegy vagy embléma készítésének receptjét: „végy egy háromszöget, rajzold bele a vállalat kezdőbetűjét és kész a megkülönböztető jel”.

Magyarországon 1967-ben szervezte meg az Országos Piackutató Intézet (OPI) a belkereskedelmi forgalomba kerülők áruk minősítésére a Kiváló Áruk Fórumát (KÁF). Az OPI-t a Belkereskedelmi Minisztérium egyik háttér intézményeként alapította dr. Szabó László közgazdász, a közgazdasági tudományok kandidátusa. A vezetésével létrejött szakmai műhely foglalkozott a belkereskedelemi piackutatással és ítélte oda a KÁF címet.

A kiválónak minősített áruk megkülönböztetésére egységes háromszög embléma szolgált. "A bizalom háromszöge" emblémát, amelyet egytől három évig terjedő időszakra lehetett elnyerni, fénykorában egyidejűleg több száz termék viselte. Ismertségét csak fokozta néhai Déri János televíziós újságíró által vezetett Pocsék Áruk Fóruma című műsor. A nézők ide küldték be a használhatatlan, gyári hibás, felesleges termékeket.
1991-ben megszűnt a KÁF. Számos egyéb védjegy lépett a helyére: Hazai termék, Magyar Termék.

Material/Technique

Porcelán

Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

Object from: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum országos szakmúzeum, melynek gyűjtőköre kiterjed a hazai kereskedelem (kis- és nagykereskedelem,...

[Last update: ]

Usage and citation

The textual information presented here is free for non-commercial usage if the source is named. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Please name as source not only the internet representation but also the name of the museum.
Rights for the images are shown below the large images (which are accessible by clicking on the smaller images). If nothing different is mentioned there the same regulation as for textual information applies.
Any commercial usage of text or image demands communication with the museum.