museum-digital
CTRL + Y
en
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum Plakáttár (KP) [KP_2001.3.1]
"Asszonyok keltessünk minél több baromfit, könnyebb a beadás, több kerül a piacra" Begyűjtési Minisztérium Tájékoztatási és propaganda osztálya. (Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum CC BY-NC-SA)
Provenance/Rights: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum (CC BY-NC-SA)
1 / 1 Previous<- Next->

"Asszonyok keltessünk minél több baromfit, könnyebb a beadás, több kerül a piacra" Begyűjtési Minisztérium Tájékoztatási és propaganda osztálya.

Contact Cite this page Data sheet (PDF) Canonical version (record) Calculate distance to your current location Mark for comparison Graph view

Description

"Asszonyok keltessünk minél több baromfit, könnyebb a beadás, több kerül a piacra"
Lent apróbetűvel: Begyűjtési Minisztérium Tájékoztatási és Propaganda Osztálya.
Jelzés nélkül

A meglévő Földművelésügyi Minisztérium mellett 1950-ben létrehozták az Élelmezési Minisztériumot, melynek vezetője Nagy Imre lett. Az új minisztérium azonban nemcsak a begyűjtéssel foglalkozott, így az megszűnt és 1952-ben megkezdte működését a csak begyűjtési feladatokat ellátó Begyűjtési Minisztérium, melyet szintén Nagy Imre irányított. A begyűjtés mértéke évről évre nőtt, 1946-tól számítva 1952-re a beszolgáltatási teher megnégyszereződött. 1952-ben rendkívül kedvezőtlen volt az időjárás, ezért a padlásokat teljesen lesöpörték. 1953-ban meghalt Sztálin. Ez jelentős hatalmi átrendeződést jelentett. 1953 júliusában Nagy Imre lett az új miniszterelnök, és a begyűjtés mértéke csökkent. Az 1956. októberi események elsöpörték helyéről az addigi pártvezetést. A begyűjtés intézményét 1956. október 30-án szüntették meg. A szovjet intervenció pedig megdöntötte a rendelkezést kiadó, Nagy Imre vezette kormányt. Az 1956 novemberében felálló kádári vezetés nem újította fel a beszolgáltatás rendszerét.

A nagyvárosokban a munkahely és a lakóhely olyan messze volt egymástól, hogy a kettő közötti táv megtétele csak közlekedési eszközzel volt megoldható. Az ipar és a kereskedelem korán felismerte a tömegközlekedési eszközök által nyújtott reklámlehetőségeket. A közlekedési eszközökön elhelyezett plakátok nagy előnye, hogy sokan látják őket és zárt térben jelenik meg. A reklámot szemlélő több figyelmet szentel a reklámüzenetre.

A villamosplakátokra is azok az általános követelmények voltak jellemzőek, mint az utcán megjelenő társaikra: a kevés, de kifejező szöveg, (lehetőleg szlogen vagy versike, márkanév) és a hatásos képi megjelenítés, melyet a jó színválasztás is kiemel. Mérete miatt (kb. 18x24 cm; 24x36 cm) kevésbé alkalmazható rajta a nagyplakátokon hatásos színformákkal komponált ábrázolásmód, ugyanakkor ez a műfaj a részletezőbb, képszerű ábrázolást jobban elbírta, anélkül, hogy a plakát édeskéssé, giccsessé válna.

Ez a plakát ennek némileg ellentmondani látszik, ami a kép stílusából fakad. A plakát az izmos, jól táplált, egészségtől kicsattanó nőtípust ábrázoló szocialista realista képek csoportjába sorolható, melyek kötelező optimizmust sugárzó ábrázolásukkal az eszmét dicsőítették.

Material/Technique

Papír, nyomat

Measurements

34x24 cm

Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

Object from: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum országos szakmúzeum, melynek gyűjtőköre kiterjed a hazai kereskedelem (kis- és nagykereskedelem,...

Contact the institution

[Last update: ]

Usage and citation

The textual information presented here is free for non-commercial usage if the source is named. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Please name as source not only the internet representation but also the name of the museum.
Rights for the images are shown below the large images (which are accessible by clicking on the smaller images). If nothing different is mentioned there the same regulation as for textual information applies.
Any commercial usage of text or image demands communication with the museum.