museum-digital
CTRL + Y
en
Magyar Nemzeti Galéria Szobor Gyűjtemény [SZO_4414]
Finálé (Magyar Nemzeti Galéria CC BY-NC-SA)
Provenance/Rights: Magyar Nemzeti Galéria (CC BY-NC-SA)
1 / 1 Previous<- Next->

Finálé

Cite this page Data sheet (PDF) Canonical version (record) Calculate distance to your current location Mark for comparison Graph view

Description

Kisfaludi Strobl Zsigmond művészetében a nagy német szobrász és teoretikus, Adolf Hildebrand szigorú esztétikáját követte, a példakép klasszikus fegyelmét azonban némileg feloldva saját plasztikáját lágyabbá tette. Erőteljesen hatott rá az akadémizmus is. Első igazán nagy sikerét Finálé című szobra hozta meg, amellyel 1912-ben elnyerte a 7000 koronás Rudics-díjat. Az alkotást a Szépművészeti Múzeum azonnal megvásárolta. A kapott összeget Pátzay itáliai, franciaországi és belgiumi tanulmányutakra fordította. A szobor az új tiszta plasztikai formák alkalmazását mutatja. A gazdag hangulati tartalom, a narratíva nem terheli a szobrászi alakítás önállóságát. Az elválás, az elszakadás vigasztalan fájdalmát érzékletesen fejezi ki a plasztika jellegzetes eszközeivel. A mondanivaló a mozdulatok és tömegek ritmusában, a világos, érthető és kiegyensúlyozott kompozícióban, valamint a kontúrok kialakításában jut érvényre.

Material/Technique

Bronz /

Measurements

49,5 × 42,5 × 16,5 cm

Magyar Nemzeti Galéria

Object from: Magyar Nemzeti Galéria

Az 1957-ben alapított Magyar Nemzeti Galéria az ország egyik legnagyobb múzeuma, a magyar képzőművészet legnagyobb gyűjteménye. Gyűjtőköre az...

[Last update: ]

Usage and citation

The textual information presented here is free for non-commercial usage if the source is named. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Please name as source not only the internet representation but also the name of the museum.
Rights for the images are shown below the large images (which are accessible by clicking on the smaller images). If nothing different is mentioned there the same regulation as for textual information applies.
Any commercial usage of text or image demands communication with the museum.