museum-digital
CTRL + Y
en
Magyar Nemzeti Galéria Grafikai Gyűjtemény [GRO_1926-1238]
Vágyódás (Magyar Nemzeti Galéria CC BY-NC-SA)
Provenance/Rights: Magyar Nemzeti Galéria (CC BY-NC-SA)
1 / 1 Previous<- Next->

Vágyódás

Cite this page Data sheet (PDF) Canonical version (record) Calculate distance to your current location Mark for comparison Graph view

Description

A Vágyódás a szimbolizmus és szecesszió egyik kedvelt témáját, a bűnös, démonikus nőt ábrázolja, a bűnbe eső Éva alakjában. A finom vöröskréta-rajz bravúros rajztudásról árulkodik. A nő alakja az akadémiai aktábrázolás tradícióját követi, a táji környezet megformálása azonban már a szecesszióhoz köti a művet. A rajzot azonban nem csupán a bűnre csábító, romlott asszony szimbolista toposzaként lehet szemlélni. Éva teste nem érzéki, inkább kisportolt, mozdulatában sem az érzékiség dominál. A gödöllői művésztelepen a század tízes éveinek elején több művész, többek közt Nagy Sándor is a századfordulón terjedő reforméletmód híve lett. Rendszeresen sportoltak, tornáztak, a szabadban aludtak és meztelenül fürödtek, de a természetes életmódra való törekvés kiterjedt az öltözködésre és a táplálkozásra is. Éva keresettnek tűnő mozdulata az új mozgásművészet, az orkesztika jellemző beállítása. Művében Nagy Sándor sajátos értelmet próbált adni a bibliai történetnek. Az ősanya képében megjelenített természetes ember vágyódása ez a tudás fájának gyümölcsére, vagyis a Szellem általi teljes életre.

Material/Technique

Papír / vörös kréta

Measurements

335 × 346 mm

Magyar Nemzeti Galéria

Object from: Magyar Nemzeti Galéria

Az 1957-ben alapított Magyar Nemzeti Galéria az ország egyik legnagyobb múzeuma, a magyar képzőművészet legnagyobb gyűjteménye. Gyűjtőköre az...

[Last update: ]

Usage and citation

The textual information presented here is free for non-commercial usage if the source is named. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Please name as source not only the internet representation but also the name of the museum.
Rights for the images are shown below the large images (which are accessible by clicking on the smaller images). If nothing different is mentioned there the same regulation as for textual information applies.
Any commercial usage of text or image demands communication with the museum.