museum-digital
CTRL + Y
en
Magyar Nemzeti Galéria Éremtár [ET_70.37-P]
Leonardo-ló (Magyar Nemzeti Galéria CC BY-NC-SA)
Provenance/Rights: Magyar Nemzeti Galéria (CC BY-NC-SA)
1 / 1 Previous<- Next->

Leonardo-ló

Cite this page Data sheet (PDF) Canonical version (record) Calculate distance to your current location Mark for comparison Graph view

Description

Az érmen a művész a Szépművészeti Múzeum egyik büszkeségét, Leonardo kisméretű lovas szobrát – a kutatások szerint a külön készült lovast elhagyva – mintázta meg. A perem nélküli érem semleges felületén maradéktalanul érvényesül a nagyvonalúan megmintázott szobrocska. A Leonardo-mű legjellemzőbb beállítása, az állat ágaskodó, csavarodó mozdulata egyszersmind az éremformához is kiválóan alkalmazkodik. A lovas szobrot Ferenczy már egyszer megmintázta az 1917-ben Meller Simonról készített érem hátlapjaként. A kis szobor nyilvánvalóan annyira lenyűgözte, hogy két évvel később magát a művet – immár lovas nélkül – tette meg érme témájának. Tanulságos összehasonlítani a két érem mintázását: míg a Meller-érem hátlapja – a némileg részletező előadásmód – a szobrocskával való első találkozásról tanúskodik, a későbbi érmen a művész a formákat a leglényegesebb vonásokra redukálta, elhagyva a sörényt, az inakat, de még magát a lovast is.

Material/Technique

Bronz / öntött

Measurements

107 mm

Magyar Nemzeti Galéria

Object from: Magyar Nemzeti Galéria

Az 1957-ben alapított Magyar Nemzeti Galéria az ország egyik legnagyobb múzeuma, a magyar képzőművészet legnagyobb gyűjteménye. Gyűjtőköre az...

[Last update: ]

Usage and citation

The textual information presented here is free for non-commercial usage if the source is named. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Please name as source not only the internet representation but also the name of the museum.
Rights for the images are shown below the large images (which are accessible by clicking on the smaller images). If nothing different is mentioned there the same regulation as for textual information applies.
Any commercial usage of text or image demands communication with the museum.