museum-digital
STRG + Y
de
Magyar Nemzeti Galéria Festészeti Gyűjtemény [FEO_2003.3T]
Libanoni emír (Magyar Nemzeti Galéria CC BY-NC-SA)
Herkunft/Rechte: Magyar Nemzeti Galéria (CC BY-NC-SA)
1 / 1 Vorheriges<- Nächstes->

Libanoni emír

Zitieren Datenblatt (PDF) Originalversion (Datensatz) Entfernung berechnen Zum Vergleich vormerken Graphenansicht

Beschreibung

A képen látható, díszes török ruhát viselő férfi egy fiatal magyar arisztokrata, gróf Zichy Edmund, aki a festményt minden bizonnyal keleti utazása emlékére rendelte meg. A 19. században divatosak voltak a Libanoni emírhez hasonló jelmezes portrék, amelyeken az alany a hétköznapoktól eltérő szerepben látható. A festmény illeszkedik a 19. századi keleties divat, az úgynevezett orientalizmus vonulatába is. A 19. századi Európában a Közel- és a Távol-Kelet a nyugati világ szöges ellentétének számított a közgondolkodásban, és így legalább annyira sztereotípiákból, vágyakból és félelmekből állt össze, mint a valós Keletről szerzett tapasztalatokból. Az egyik legközkeletűbb sztereotípia a Kelet időtlensége, a keleti élet lassúsága volt, amelyet szembehelyeztek a felgyorsult, rohanó fejlődésként érzékelt nyugati iparosodással. Ez fejeződik ki azokon a képeken, amelyek a keleti embereket mélázás, pihenés közben, kényelmes és pompás környezetben ábrázolják, ahogyan az Borsos festményén is látható.

Material/Technik

Vászon / olaj

Maße

154 × 119 cm

Magyar Nemzeti Galéria

Objekt aus: Magyar Nemzeti Galéria

Az 1957-ben alapított Magyar Nemzeti Galéria az ország egyik legnagyobb múzeuma, a magyar képzőművészet legnagyobb gyűjteménye. Gyűjtőköre az...

[Stand der Information: ]

Hinweise zur Nutzung und zum Zitieren

Die Text-Informationen dieser Seite sind für die nicht-kommerzielle Nutzung bei Angabe der Quelle frei verfügbar (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Als Quellenangabe nennen Sie bitte neben der Internet-Adresse unbedingt auch den Namen des Museums und den Namen der Textautorin bzw. des Textautors, soweit diese ausdrücklich angegeben sind. Die Rechte für die Abbildungen des Objektes werden unterhalb der großen Ansichten (die über ein Anklicken der kleineren Ansichten erreichbar werden) angezeigt. Sofern dort nichts anderes angegeben ist, gilt für die Nutzung das gerade Gesagte. Auch bei der Verwendung der Bild-Informationen sind unbedingt der Name des Museums und der Name des Fotografen bzw. der Fotografin zu nennen.
Jede Form der kommerziellen Nutzung von Text- oder Bildinformationen bedarf der Rücksprache mit dem Museum.