museum-digital
CTRL + Y
en
Magyar Nemzeti Galéria Festészeti Gyűjtemény [FEO_2003.3T]
Libanoni emír (Magyar Nemzeti Galéria CC BY-NC-SA)
Provenance/Rights: Magyar Nemzeti Galéria (CC BY-NC-SA)
1 / 1 Previous<- Next->

Libanoni emír

Cite this page Data sheet (PDF) Canonical version (record) Calculate distance to your current location Mark for comparison Graph view

Description

A képen látható, díszes török ruhát viselő férfi egy fiatal magyar arisztokrata, gróf Zichy Edmund, aki a festményt minden bizonnyal keleti utazása emlékére rendelte meg. A 19. században divatosak voltak a Libanoni emírhez hasonló jelmezes portrék, amelyeken az alany a hétköznapoktól eltérő szerepben látható. A festmény illeszkedik a 19. századi keleties divat, az úgynevezett orientalizmus vonulatába is. A 19. századi Európában a Közel- és a Távol-Kelet a nyugati világ szöges ellentétének számított a közgondolkodásban, és így legalább annyira sztereotípiákból, vágyakból és félelmekből állt össze, mint a valós Keletről szerzett tapasztalatokból. Az egyik legközkeletűbb sztereotípia a Kelet időtlensége, a keleti élet lassúsága volt, amelyet szembehelyeztek a felgyorsult, rohanó fejlődésként érzékelt nyugati iparosodással. Ez fejeződik ki azokon a képeken, amelyek a keleti embereket mélázás, pihenés közben, kényelmes és pompás környezetben ábrázolják, ahogyan az Borsos festményén is látható.

Material/Technique

Vászon / olaj

Measurements

154 × 119 cm

Magyar Nemzeti Galéria

Object from: Magyar Nemzeti Galéria

Az 1957-ben alapított Magyar Nemzeti Galéria az ország egyik legnagyobb múzeuma, a magyar képzőművészet legnagyobb gyűjteménye. Gyűjtőköre az...

[Last update: ]

Usage and citation

The textual information presented here is free for non-commercial usage if the source is named. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Please name as source not only the internet representation but also the name of the museum.
Rights for the images are shown below the large images (which are accessible by clicking on the smaller images). If nothing different is mentioned there the same regulation as for textual information applies.
Any commercial usage of text or image demands communication with the museum.