museum-digital
CTRL + Y
en
Magyar Nemzeti Galéria Jelenkori Gyűjtemény [JEO_MM85.97]
Sárkányos (Magyar Nemzeti Galéria CC BY-NC-SA)
Provenance/Rights: Magyar Nemzeti Galéria (CC BY-NC-SA)
1 / 1 Previous<- Next->

Sárkányos

Cite this page Data sheet (PDF) Canonical version (record) Calculate distance to your current location Mark for comparison Graph view

Description

Korniss Dezső az Európai Iskola művészcsoport (1945–1948) egyik alapító tagja volt. Az 1930-as években Bartók és Kodály hatására a népművészetből kiindulva próbált kialakítani magyar gyökerű modern festészetet. A háború után az átélt borzalmak új, nyomasztó, mégis rejtélyesen játékos dimenzió felé sodorták művészetét. Sárkányos című művén mind az izmusoktól örökölt törekvések, mind a népművészeti elemek megjelennek. A háttér nagy egységes absztrakt színmezőit megtörik a kubizmus óta népszerű geometrikus formák. A képen felismerhető az egyik legközismertebb rovar, a bodobács is. Az utóbbi motívummal Korniss műve a kor egyik legizgalmasabb művészeti irányzatába, a biomorfizmusba illeszkedik, amelynek fő törekvése, hogy az absztrakt képeken is megjelenítsen valamilyen szerves életformára utaló motívumot. „Ha megkérdeznék, hogy mit akarok, hogy mit akar ez a művészet, akkor két óriás nevével kell válaszolnom: Bartók és Picasso. Egyik a zenében, másik a festészetben valósítja meg a népi, a humánum és az európaiság egységét.”

Material/Technique

Vászon / olaj

Measurements

95 × 115 cm

Magyar Nemzeti Galéria

Object from: Magyar Nemzeti Galéria

Az 1957-ben alapított Magyar Nemzeti Galéria az ország egyik legnagyobb múzeuma, a magyar képzőművészet legnagyobb gyűjteménye. Gyűjtőköre az...

[Last update: ]

Usage and citation

The textual information presented here is free for non-commercial usage if the source is named. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Please name as source not only the internet representation but also the name of the museum.
Rights for the images are shown below the large images (which are accessible by clicking on the smaller images). If nothing different is mentioned there the same regulation as for textual information applies.
Any commercial usage of text or image demands communication with the museum.