museum-digital
CTRL + Y
en
Magyar Nemzeti Galéria Jelenkori Gyűjtemény [JEO_MM82.131]
Groteszk temetés (Magyar Nemzeti Galéria CC BY-NC-SA)
Provenance/Rights: Magyar Nemzeti Galéria (CC BY-NC-SA)
1 / 1 Previous<- Next->

Groteszk temetés

Cite this page Data sheet (PDF) Canonical version (record) Calculate distance to your current location Mark for comparison Graph view

Description

Bálint Endrének barátja, mestere volt Vajda Lajos, hatott rá Vajda szellemisége és a vajdai konstruktív-szürrealista módszer segítette az 1950-es években művészi újjászületését. Bálint 1957-ben Franciaországba emigrált. 1962-ben, hazatérésekor készült Groteszk temetés című képe zárja le párizsi korszakát, melynek motívumai, a sápadt hold, az arctalan fekete nőfigura, a sorskerék, az álomszerűen lebegő formák még korábbi műveire utalnak, de már szembefordul az addigi elmúlást idéző jelentéssel. A festmény kiindulópontja az az ifjúkori élmény, amikor a Kozma utcai zsidó temetőben vállalt napszámosi munkát. Ottani élményei a halál fogalmának ismeretlen oldalát mutatták meg, és megcsúfoltak mindent, ami magasztos volt ebben a közegben. „A »halálosan« komor világomról számot adó ábrák mellé felsorakoznak a »groteszk humort« képviselő lapok, és mintha a fényképek fekete-fehér kontrasztjai az érzelmeimről való számot adás segítségére sietnének. […] és volt bátorságom kitenni a napfényre, szinte közszemlére tenni önmagamat.”

Material/Technique

Vászon / olaj

Measurements

92 × 66 cm

Magyar Nemzeti Galéria

Object from: Magyar Nemzeti Galéria

Az 1957-ben alapított Magyar Nemzeti Galéria az ország egyik legnagyobb múzeuma, a magyar képzőművészet legnagyobb gyűjteménye. Gyűjtőköre az...

[Last update: ]

Usage and citation

The textual information presented here is free for non-commercial usage if the source is named. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Please name as source not only the internet representation but also the name of the museum.
Rights for the images are shown below the large images (which are accessible by clicking on the smaller images). If nothing different is mentioned there the same regulation as for textual information applies.
Any commercial usage of text or image demands communication with the museum.