museum-digital
CTRL + Y
en
Postamúzeum Távírótörténeti gyűjtemény (T15) [POM_T15_99.11.0.]
Keresztlemezes váltó 2/3-as (Postamúzeum CC BY-NC-SA)
Provenance/Rights: Postamúzeum (CC BY-NC-SA)
1 / 1 Previous<- Next->

Keresztlemezes váltó 2/3-as

Contact Cite this page Data sheet (PDF) Canonical version (record) Calculate distance to your current location Mark for comparison Graph view

Description

Váltónak nevezzük a távíró-berendezésnek azon felszerelését, amelynek segítségével távíróvezetékeket egymással összeköthetünk, és a gépekhez különböző telepeket kapcsolhatunk. A keresztlemezes váltót egymás felett keresztbe fektetett és egymástól elszigetelt rézhasábok képezik. Ha a keresztpontba hasított fémdugaszt illesztünk, a felső hasáb az alsóval érintkezik, a keresztpontban érintkezés jön létre. Legtöbbször mint vezetékváltókat alkalmazták. A függőleges lemezekhez a vezetékeket, a vízszintesekhez a készülék felé menő vezetékeket kellett kötni. A keresztlemezes váltókat telepváltóként is használták, amikor az elemcsoportokat a vízszintes, a készülékek felé haladó vezetékeket a függőleges lemezekhez kötötték.

Material/Technique

Fa, réz

Measurements

HxSzxM: 100x80x70 mm

Literature

  • Csiba Vince (Orsz. Postás Zene és Kultúregyesület) (1928): Távíró gép- és kapcsolástan.
  • Kiss József: (Bp. 1884): A villamos távirás kézikönyve.
Postamúzeum

Object from: Postamúzeum

Az 1885-1890 között alapított postamúzeumi gyűjtemény első állandó kiállítóhelyét 1955-ben nyitotta meg a budai postapalota toronyszobáiban. A...

Contact the institution

[Last update: ]

Usage and citation

The textual information presented here is free for non-commercial usage if the source is named. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Please name as source not only the internet representation but also the name of the museum.
Rights for the images are shown below the large images (which are accessible by clicking on the smaller images). If nothing different is mentioned there the same regulation as for textual information applies.
Any commercial usage of text or image demands communication with the museum.