museum-digital
CTRL + Y
en
Bihari Múzeum Néprajzi Gyűjtemény [I. 89.45]
Szűr – mintadarab (Bihari Múzeum CC BY-NC-SA)
Provenance/Rights: Bihari Múzeum (CC BY-NC-SA)
2 / 1 Previous<- Next->

Szűr – mintadarab

Cite this page Data sheet (PDF) Canonical version (record) Calculate distance to your current location Mark for comparison Graph view

Description

A szűr a magyar nép egyik legősibb, a népdalokban leggyakrabban emlegetett ruhadarabja. Ezt a nagygallérú, köpönyegszerű felsőruhát tartja Györffy István néprajzkutató a „legmagyarabb” viseleti darabnak. Korábban a szűrt hímzéssel díszítették, Biharból indult el a rátétes díszítése a varrógép elterjedése után. A szűrviselet elmaradása után a szűrrátét, mint díszítési technika lakástextileken jelent meg.
Ezt a kis méretű szűrt mintadarabnak készítette Mezei András szűrszabó, a népművészet mestere, aki még a 60-as években is dolgozott Berettyóújfaluban. Ma is készítenek hasonlót a szűrrátét-készítők: általában ajándéknak szánt borosüvegekre adják rá, amely így – pörge kalapot helyezve a szájára – egy pásztor alakját formázza.

Material/Technique

Szűrposztó

Measurements

hossza:32,5 cm

Bihari Múzeum

Object from: Bihari Múzeum

A múzeum története: Az 1950-es évek végén vetődött fel először a múzeumügy Berettyóújfaluban, lelkes tanárok, tanítók, közművelődésben dolgozók...

[Last update: ]

Usage and citation

The textual information presented here is free for non-commercial usage if the source is named. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Please name as source not only the internet representation but also the name of the museum.
Rights for the images are shown below the large images (which are accessible by clicking on the smaller images). If nothing different is mentioned there the same regulation as for textual information applies.
Any commercial usage of text or image demands communication with the museum.