museum-digital
CTRL + Y
en
Bihari Múzeum Néprajzi Gyűjtemény [BM.I.75.117.]
Rühzsírtartó, juhkenő-tartó (Bihari Múzeum CC BY-NC-SA)
Provenance/Rights: Bihari Múzeum (CC BY-NC-SA)
1 / 1 Previous<- Next->

Rühzsírtartó, juhkenő-tartó

Cite this page Data sheet (PDF) Canonical version (record) Calculate distance to your current location Mark for comparison Graph view

Description

Szaruból készült, karcolással díszített eszköz kovácsoltvas vasalással és zárszerkezettel a tetején. Karcolt díszítése: egyik oldalán egy lovon ülő, szűrt és gatyát viselőpásztor alakja, mellette a kutyája. Az alakok fölött dús növényi inda egy kinyílt tulipánnal, illetve bimbókkal. A kompozíciót félkörívben a készítés dátuma – „kelt 1911-ben” – koronázza.
A tárgy másik oldalán két egymással szembe forduló, ágaskodó oroszlán között egy sarjadó életfa ábrája, m egy-egy mancsukat felnyújtva a koronás magyar címert tartják. Árvai Mihály furtai kerékgyártó készítette.
A rühzsírtartó a juhászattal foglalkozó pásztorember munkájának igen fontos kelléke volt. A nyájakban viszonylag gyakran felütötte a fejét a rüh betegség, amelynek elterjedése a pásztor nagy szégyenének számított. Ezért mindig kéznél kellett lennie a rühzsírtartónak, benne a dohánylevél vagy farkasalma kipréselt levéből, esetleg más vegyi anyagok hozzáadásával, valamilyen zsiradékkal összekevert kenőcsnek, mellyel a megbetegedett birkát gyógyították.
A rühzsírtartót a szarvasmarha szarvából készítették, A belsejét átfúrták, majd az így kialakult szaru „gyűrűt” forró vízbe tették. Ennek hatására a szaru megpuhult, s a megfelelő formára alakíthatóvá, illetve díszíthetővé vált.
A díszítés leggyakoribb eljárása szarutárgyak esetében a karcolás volt. A kés, bicska hegyével vonalként karcolták a motívumot a tárgyba, majd a bekarcolt vonalakba valamilyen sötét anyagot dörzsöltek, hogy láthatóvá váljon az ábra. Ez a díszítésmód rendkívül finom rajzolatú, részletgazdag ábrázolásokat tett lehetővé a hozzáértők számára. A pásztorok gyakran „mocsokvirágnak”, „mocsokrózsának” nevezték ezeket a díszítményeket, hiszen a bedörzsölt anyag leggyakrabban korom, vagy a kalapról lekapargatott zsíros por volt. A rajzolatok közeit, a nagyobb üres felületeket választóvízzel sárgították meg.

Material/Technique

Szaru

Measurements

M. 10 cm

Bihari Múzeum

Object from: Bihari Múzeum

A múzeum története: Az 1950-es évek végén vetődött fel először a múzeumügy Berettyóújfaluban, lelkes tanárok, tanítók, közművelődésben dolgozók...

[Last update: ]

Usage and citation

The textual information presented here is free for non-commercial usage if the source is named. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Please name as source not only the internet representation but also the name of the museum.
Rights for the images are shown below the large images (which are accessible by clicking on the smaller images). If nothing different is mentioned there the same regulation as for textual information applies.
Any commercial usage of text or image demands communication with the museum.