museum-digital
CTRL + Y
en
Informatika Történeti Múzeum Alapítvány Informatika Történeti Kiállítás [625 (régi)]
http://ajovomultja.hu/wp-content/uploads/2012/12/51_R10_sz%C3%A1m%C3%ADt%C3%B3g%C3%A9p.jpg (Informatika Történeti Múzeum Alapítvány RR-F)
Provenance/Rights: Informatika Történeti Múzeum Alapítvány (RR-F)
1 / 1 Previous<- Next->

Videoton R-10 (VT-10) számítógép központi egysége

Contact Cite this page Data sheet (PDF) Canonical version (record) Calculate distance to your current location Mark for comparison Graph view

Description

Az ESzR legkisebb tagja az R10 számítógép volt. Ennek első változatát (1010B) egy francia gép (CII 10010) licence alapján az SzKI-ban fejlesztették ki. A hivatalos bevizsgálási eljáráson elfogadott későbbi R10 változat sorozatgyártása 1973 körül indult a Videotonban. A gép nagyon előnyösnek bizonyult on-line adatgyűjtő rendszerként. Sokoldalúságát növelte, hogy – valósidejű (realtime) periférikus készülékként -, analóg bemenet és analóg-digitális átalakító is létezett hozzá.

A Videoton Számítástechnikai Gyára gyártotta az 1970-80-as évek folyamán az ESzR-be illeszkedő R10 számítógépek központi egységét, a TTL (Transistor-Transistor Logic) áramkörökből épített, 4-32 Kszó (16 bit/szó) kapacitású ferritgyűrűs főtárral szállított, mikroprogramozott kisszámítógépet. A számítógép perifériáját VT 340 vagy egyéb képernyős terminálok, valamint lyukkártyás- és lyukszalagos egységek alkották, de illeszthető volt egy 800 kB kapacitású SAGEM fixlemez-meghajtó, később pedig 8″-os floppy meghajtó is. Gyártottak különféle periférikus eszközöket is, többek között sornyomtatókat és képernyős terminálokat, amelyek a világ több pontjára eljutottak. A cég hazai beszállítói köre is jelentékeny volt, így a Magyar Optikai Művektől (MOM) a Budapesti Rádiótechnikai Gyárig (BRG) számos cég részesült az ESzR nyújtotta piaci lehetőségekből.

Az általános adatfeldolgozásban, folyamatirányításban, műszaki tudományos számításokhoz, mérésadat-gyűjtőként és -feldolgozóként is jól használható R10-est assembly és FORTRAN nyelven lehetett programozni, de BASIC és COBOL fordítóprogram is tartozott a kínálathoz. Az 1980-as évek elejéig gyártott R10 a “béketáborban” – persze itthon is – sikerrel mutatkozott be, például – az akkoriban még szigorúan titkosnak számító – űrfelvételek gazdasági jellegű feldolgozása kapcsán. Különösen kedveltté vált Szovjetunióban, amikor a Videoton az SzKI-val együttműködve bekapcsolódott az ott indult tengerfenék-kutatási programba. Mint kis teljesítményű és kategóriájában viszonylag olcsó számítógép, remekül bevált az ESzR nagyobb gépeinek szatellit gépeként is.

Measurements

71*80*192 cm

Informatika Történeti Múzeum Alapítvány

Object from: Informatika Történeti Múzeum Alapítvány

Szegedi informatikai gyűjtemény Európában egyedülálló informatikatörténeti gyűjtemény Szegeden! Beszámoló az Informatikatörténeti Múzeum...

Contact the institution

[Last update: ]

Usage and citation

The textual information presented here is free for non-commercial usage if the source is named. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Please name as source not only the internet representation but also the name of the museum.
Rights for the images are shown below the large images (which are accessible by clicking on the smaller images). If nothing different is mentioned there the same regulation as for textual information applies.
Any commercial usage of text or image demands communication with the museum.